Funguje bielenie zubov vôbec? Áno! Bielenie sa vyvíjalo posledných 100 rokov a bolo odskúšané ako neškodné a efektívne. Jeho súčasná popularita stúpa posledných 10 rokov.

Škodí bielenie zubom? 8 z 10 stomatológov ponúka pacientom bielenie ako estetické riešenie. Americká asociácia stomatológov (ADA) vydala stanovenie: „Bielenie zubov pridŕžajúce sa návodu, odporúčaniu zubného lekára aplikované doma počas krátkej doby je neškodné a považuje sa najviac efektívnu metódu bielenia zubov.“

Stredne silná citlivosť na studené je bežný vedľajší efekt pri domácom bielení. V klinických štúdiách sa však nepotvrdil žiaden vedľajší efekt na mäkkých tkanivách.

Čo bielenie nemôže spôsobiť?

  1. Bielenie neodstráni čierne, hnedé alebo biele sfarbenie spôsobené kazom. Zubné kazy by mali byť pred vykonaným bielením ošetrené.
  2. Nevybieli sa sfarbenie zubov spôsobené staršími amalgámovými výplňami. Odstránením týchto výplní a nahradením kompozitnými sa dosiahne pôvodná farba zubov.
  3. Bielenie nezlepší stav fluorózy.
  4. Nevybielia sa korunky, či mostíky s keramickými alebo kompozitnými fazetami, ako aj kompozitné výplne. Preto sa odporúča výmena esteticky nevyhovujúcich výplní a zhotovenie nových po skončení beliaceho procesu, dosiahnutím svetlejšieho odtieňa.

Bielenie neodstráni čierne, hnedé alebo biele sfarbenie spôsobené kazom. Zubné kazy by mali byť pred vykonaným bielením sanované. Nevybieli sa sfarbenie zubov spôsobené staršími amalgámovými výplňami. Odstránením amalgámových výplní a ich nahradením kompozitnými sa dosiahne pôvodná farba zubov. Bielenie nezlepší stav fluorózy.

Nevybielia sa korunky, či mostíky s keramickými alebo kompozitnými fazetami, ako aj kompozitné výplne. Preto sa odporúča výmena nevyhovujúcich (esteticky) výplní a zhotovenie nových po skončení beliaceho procesu po dosiahnutí nového, svetlejšieho odtieňa.
Rôzne formy bielenia zubov:

Bieliace pasty

Obsahujú nízke koncentrácie karbamid peroxidu. Tieto pasty majú preto aj nízku účinnosť a fungujú len vtedy, ak zuby veľa „drhnete“. To však vedie po čase a dlhom používaní k zvýšenej citlivosti zubov, odhaľovaniu kŕčkov zubov a vzniku tzv. klinovitých defektov.

Domáce bielenie (Home bleaching)

Bielenie sa uskutočňuje pomocou rôznych koncentrácií karbamid peroxidu. Je potrebné zhotovenie 2 silikónových dláh (horné a dolné zuboradie), do ktorých si pacient podľa rád a odporúčaní lekára aplikuje bieliaci gél.

Výsledky sú zjavné už po niekoľkých dňoch a ostávajú nemenné niekoľko mesiacov až rokov. Výhodou je opakovateľnosť procedúry bez potreby zhotovenia nových dláh, len prípadným dokúpením gélu. Nevýhodou je mierna citlivosť zubov, ktorá však nie je pravidlom a po skončení bielenia vymizne.

Ambulantné bielenie (In Office bleaching)

Pomocou UV lampy, príp. laseru a bieliaceho gélu aplikovaného na zuby sa docieli rýchlejšie bielenie sfarbených zubov. Nevýhodou metódy je jej cena, keďže ide o časovo náročný výkon. Výhodou je možnosť kontroly bieliaceho procesu lekárom a dobré výsledky.

Každé bielenie predpokladá dobré ústne zdravie. To znamená, že zuby by sa mali bieliť až potom, keď boli vyšetrené lekárom, boli zhotovené RTG snímky a dentálna hygiena. Prítomnosť kazov, nevhodných výplní a zapálených ďasien spôsobí citlivosť bieliacej procedúry.

Sfarbenie zubov spôsobuje aj vek, potrava a nápoje. Potravinové pigmenty je možné odstrániť profesionálnou dentálnou hygienou.