Ordinačné hodiny
Pondelok : 08:00 - 14:00
Utorok : 08:00 - 14:00
Streda : 08:00 - 14:00
Štvrtok : 08:00 - 14:00
Piatok: 08:00 - 13:00

Kontakt
Sabinovská 108
080 01 Prešov

Tel.: +421 51 381 0548
Mob.: +421 908 369583

e-mail:
dentists@dentists.sk
web: www.dentists.sk
         www.zubarpresov.skZväčšiť mapu
Fixné mostíky, korunky
Fixné mostíky

Ak nám chýba 1 alebo viacero zubov v ústnej dutine a tento defekt je ohraničený minimálne 2 zdravými a dostatočne silnými zubami, môžeme tieto zuby nahradiť fixným mostíkom. Spojenie zubov je zabezpečené obrúsením (zmenšením) pilierov (zubov susediacich s defektom). Zvyčajne sa tým musí získať minimálne 2mm priestor pre kovovú konštrukciu, na ktorú sa po jej odskúšaní v ústach napáli porcelánová glazúra vo odtieni prirodzenej farby zubov. Mostíky
Preparácia zubov (brúsenie) sa uskutočňuje pomocou vhodne zvolenej anestézy, ktorá zabezpečí úplnú bezbolestnosť výkonu. Jeho trvanie ovplyvňuje počet preparovaných zubov "pod mostíkom", ich stav a postavenie v ústnej dutine. Po obrúsení pacient odchádza z ambulancie s provizórne zhotoveným mostíkom z materiálu mäkšieho ako budúci mostík - živice. Ide najmä o ochranu obrúsených zubov pred chladom, zabráneniu prerastania ďasna cez odtlačenú líniu a v neposlednom rade o estetiku a funkciu.
V súčasnosti sa najčastejšie ako dlhodobo kvalitná varianta používa kombinácia kovu a porcelánu (keramiky), tzv. kovokeramický alebo metalokeramický mostík. V minulosti (a niekde naďalej) sa namiesto keramiky využíval mäkší, a tým aj poróznejší materiál- živica, príp. špeciálna živica. Jej nevýhodou bolo postupné zanesenie a stmavnutie pôvodne zvoleného odtieňa.Mostíky  
Okrem daného vysoko kvalitného riešenia sú možné aj bezkovové varianty. Určité formy keramiky majú zlepšené vlastnosti (tvrdosť, roztiažnosť, vnútorné napätie), čo umožňuje ich použitie namiesto kovu. Z hľadiska biointegrácie do organizmu ide o vynikajúce materiály, na ktoré nie sú uvedené žiadne alergické reakcie (na rozdiel od kovu). Ide však aj technologicky náročnejšie a tomu zodpovedajúce finančné riešenie, napr. zirkónoxid.
A prečo vlastne nahradzovať stratené zuby? Na to existuje viacero dôvodov. Okrem nepopierateľného estetického dôvodu, ktorý u nás v minulosti nebol taký dôležitý a v súčasnosti sa dáva stále do popredia, hrajú dôležitú úlohu biomechanické zmeny, ktoré nastávajú po strate zubov.Mostíky

Prenos žuvacích síl, ktorý predtým zabezpečovali extrahované zuby, sa teraz uskutočňuje cez zuby susediace s defektom a zuby v protiťahlej čeľusti, čím sa stávajú preťaženými. Okrem iného dochádza k posunu a sklonu týchto zubov do miesta vytiahnutých zubov. Vzniká nová, fyziologicky a mechanicky nevhodná situácia nepriaznivo pôsobiaca na ostatné zuby. A to veľmi RÝCHLO po extrakcii zubov!

Preto netreba brať na ľahkú váhu odporúčanie lekára, čím skôr riešiť vzniknutý defekt po vytiahnutí zuba. Nejde o jeho konto, ale Vaše zdravie.


Novinky
Teraz ponuka vyšetrenia kazov na žuvacích plôškach a v medzizubných priestoroch laserovým prístrojom DIAGNOdent pen.
 
 
 
 
Obrovskou výhodou v diagnostike kazov  DIAGNOdentom je skutočnosť, že pomocou laseru ich odhalí už v počiatočnom štádiu. Zistí to v zmenách vo fluorescencii zubnej štruktúry. Kaz pritom ešte nemusí byť viditeľný. 
Ľudské oko je schopné spozorovať iba 57% z toho, čo zachytí DIAGNOdent pen.