Ordinačné hodiny
Pondelok : 08:00 - 14:00
Utorok : 08:00 - 14:00
Streda : 08:00 - 14:00
Štvrtok : 08:00 - 14:00
Piatok: 08:00 - 13:00

Kontakt
Sabinovská 108
080 01 Prešov

Tel.: +421 51 381 0548
Mob.: +421 908 369583

e-mail:
dentists@dentists.sk
web: www.dentists.sk
         www.zubarpresov.skZväčšiť mapu
Zubný kaz
Zubný kaz - najčastejšie infekčné ochorenie u ľudí.

Zubný kaz
Toto bol nezvyčajný pohľad pred začiatkom 20. storočia. Lepšie povedané, zubný kaz nebol pred rokom 1886 takým veľkým problémom. A prečo rok 1886? Lebo to  bol rok, v ktorom bola objavená a dostala sa na trh COCA-COLA. A čo má so zubným kazom spoločná coca-cola?
Coca-cola je najrozšírenejší zdroj jednoduchého cukru na svete. K nej sa postupne pripojila armáda ďalších pôvodcov obrovského množstva cukru ako Sprite, Fanta, Mirinda a ovládla chuťové poháriky najmä mladej generácie. Vďaka nedostatočnej informovanosti pacientov a silnej koncentrácii cukru v týchto nápojoch ako aj obľúbenosťou 
gumových medvedíkov, cukríkov, karameliek sa zubný kaz stal najrozšírenejším ochorením na svete. 
Samozrejme, nemôžeme všetku zodpovednosť za vznik kazu prikladať len cukru. Vždy ide o spoluprácu 4 faktorov - CUKOR, ZUB, ČAS a BAKTÉRIE. Ak 1 faktor chýba, zubný kaz nevznikne 100%!
Ak sa vo vašej strave nebudú nachádzať žiadne kvasiteľné cukry, nebudete mať kaz. Pozor, zubný kaz, nie parodontitídu! Baktérie prítomné v našej ústnej dutine sú rôznorodé a je ich veľa. Niektoré z nich majú za úlohu spracovať nami prijaté cukry a nenapadne ich nič lepšie ako z nich vytvoriť kyselinu. Dali ste už niekedy škrupinu vajíčka (zub) do octu (kyselina)? Uvidíte, čo sa stane. Produkciou kyseliny sa naša sklovina demineralizuje, stráca vápnik a vznikne kavita (diera). Zubný kaz
To neznamená, že sa máte doživotne vzdať sladkých pochúťok. Cukor v normálnej strave väčšinou nespôsobuje zubný kaz, pretože strava obsahuje veľké množstvo iných látok, ktoré spôsobia "spláchnutie" cukru zo zubov. Najhorší je cukor lepivý. Čerstvé ovocie napriek veľkému obsahu cukru býva zriedkakedy problémom vďaka svojej vodnatosti a kyslosti, ktorá podporuje tvorbu slín zodpovedných za jeho skoré odplavenie z úst do tráviaceho traktu. Tým je cukor baktériám ústnej dutiny veľmi krátky čas a tie ho nestačia spracovať na kyselinu. ČAS!
Ak budeme sŕkať coca-colu počas celého dňa, spôsobíme našim zubom veľa škody. Obdobne to platí o iných sladkostiach. Čím dlhšie bude jednoduchý cukor prítomný v našich ústach, tým dlhšie z neho môžu baktérie vytvárať kyselinu, a tým viac sa jej vyprodukuje.
Špeciálnym prípadom sú tzv. fľašové kazy. Sú typické pre deti vo veku 3 rokov, ktoré mamičky v snahe dopriať svojmu dieťaťu osladené kakao, mlieko, čaj vo fľaši a sebe pokoj po celú noc ponechajú zaspať bez umytia zubov. Cukor pôsobiaci na sklovinu predných zubov potom spôsobí takéto kazy.

Čo teda robiť v prevencii zubného kazu? Dodržiavať zopár overených rád a odporúčaní.

Tu sú:

  1. pravidelná ústna hygiena (domáca a profesionálna)
  2. fluoridácia
  3. vhodné stravovacie návyky
  4. používanie náhradných sladidiel

Baktérie nachádzajúce sa v zubnom povlaku sú schopné využívať a metabolizovať cukry. Ak im dáme možnosť, zásobujeme ich a poskytujeme im dostatok času, môžu produkovať veľké množstvo kyseliny poškodzujúcej sklovinu. Vždy je dôležitý typ cukru (sacharóza - repný cukor je najviac kariogénny), lepivosť potravy (čím lepivejšia, tým dlhšie je baktériám k dispozícii) a frekvencia jej príjmu. 
Prečo fluór? Fluór spomaľuje metabolizmus baktérií a pôsobí remineralizačne na sklovinu. Je to jediná látka schopná zastaviť začínajúci kaz a zastaviť odvápňovanie skloviny.
Používaním náhradných sladidiel neposkytneme baktériám sacharózu, na ktorú žiadostivo čakajú, ale formu cukru, ktorú nie sú schopné alebo len veľmi pomaly metabolizovať. Tým sa nevytvorí ani kyselina.
Je veľa osvedčených odporúčaní, dodržiavaním ktorých sa vieme nadobro zbaviť nových kazov.

Je to možné! Informujte sa v našej ambulancii.


Novinky
Teraz ponuka vyšetrenia kazov na žuvacích plôškach a v medzizubných priestoroch laserovým prístrojom DIAGNOdent pen.
 
 
 
 
Obrovskou výhodou v diagnostike kazov  DIAGNOdentom je skutočnosť, že pomocou laseru ich odhalí už v počiatočnom štádiu. Zistí to v zmenách vo fluorescencii zubnej štruktúry. Kaz pritom ešte nemusí byť viditeľný. 
Ľudské oko je schopné spozorovať iba 57% z toho, čo zachytí DIAGNOdent pen.